Deja News (www.dejanews.com)

Εισαγωγή
Οδηγός Αναζήτησης

Εισαγωγή

Πρόκειται για τη μηχανή αναζήτησης που είναι εξειδικευμένη στην αναζήτηση σε ομάδες νέων (newsgroups).

Οι περισσότερες από τις δημοφιλείς μηχανές αναζήτησης σας παρέχουν τη δυνατότητα αναζήτησης σε ομάδες νέων ουσιαστικά μέσω της Deja News. Οι δυνατότητες όμως που παρέχουν αυτές οι μηχανές αναζήτησης είναι μόνο ένα υποσύνολο των προσφερόμενων δυνατοτήτων της Deja News. Μπορείτε να κάνετε αναζήτηση:

Μέσα από έναν κατάλογο θεμάτων - μπορείτε όμως οποιαδήποτε στιγμή να εισάγετε μία λέξη κλειδί και να ξεκινήσετε την αναζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα που βρίσκεστε την τρέχουσα χρονική στιγμή ή σε ολόκληρη τη βάση δεδομένων της Deja News.
Εισάγοντας λέξεις-κλειδιά στο πλαίσιο αναζήτησης. Μπορείτε να κάνετε μία γρήγορη αναζήτηση (Quick Search) εισάγοντας μία ή δύο λέξεις κλειδιά. Για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, όμως, δοκιμάστε τις δυνατότητες της ισχυρής αναζήτησης (Power Search) μέσα από πτυσσόμενα μενού και πλαίσια εισαγωγής στοιχείων από εσάς.

Οδηγός Αναζήτησης

ΤύποςΑναζήτησης Στο πλαίσιο αναζήτησης… Παράδειγμα
Ερώτηση στην καθομιλουμένη Απλώς πληκτρολογείτε την ερώτηση, αλλά δεν συνιστάται εδώ. where did Mozart live?
Φράση Περικλείετε τη φράση σε εισαγωγικά “University of Macedonia”
AND Xρησιμοποιείτε τον τελεστή AND ή & ή χωρίζετε τις λέξεις ή φράσεις με κενά +London +”art musem”
OR Χρησιμοποιείτε τον τελεστή OR ή | Greece OR Hellas
NOT Πληκτρολογείτε AND NOT ή &! μπροστά από κάθε λέξη ή φράση που θέλετε να αποκλείσετε Mozart AND NOT piano
NEAR Χρησιμοποιείτε το σύμβολο ^. Η προκαθορισμένη απόσταση είναι 5 χαρακτήρες, αλλά μπορείτε να την αλλάξετε δηλώνοντας μία άλλη απόσταση. climate ^ Greece

climate ^20 Greece

Ένθετη αναζήτηση Χρησιμοποιήστε παρενθέσεις.
Χαρακτήρες Μπαλαντέρ Πληκτρολογήστε έναν αστερίσκο στο τέλος της λέξης Engl*
Διαχωρισμός κεφαλαίων από μικρά Δεν υποστηρίζεται
Αναζήτηση σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα Στην ισχυρή αναζήτηση (Power Search)
Αναζήτηση σε πεδίο Πληκτρολογήστε: πεδίο:<λέξη> ή χρησιμοποιήστε την ισχυρή αναζήτηση (Power Search) t:”University of Macedonia”